A grafitokat keménységük szerint különböztetjük meg. Van a „semleges” az a HB, ennek létezik egy 2HB változata is. Van a kemény, az H-tól 9H-ig, van a puha B-től 9B-ig. Minél nagyobb a szám, annál puhább vagy keményebb. Minél puhább egy ceruza, annál sötétebb is.
A nagyon kemény ceruzákkal vigyázni kell, mert könnyen megsérti, felkarcolja a papírt. Ez leginkább akkor probléma, amikor az adott területen radírozni vagy árnyékolni kell, mert akkor látszani fog. A túl puhával nem szabad nagyot hibázni, mert tökéletesen nem lehet leradírozni.
Szénceruza vagy Pitt.
A pitt grafitok ugyanúgy megtalálhatóak különféle keménységben. Amit én fontosnak tartok ehhez a témához, hogy a szénrúd gyönyörű fekete. Ha fény éri, nem csillog, nem grafitszínű, hanem tényleg fekete. Viszont a hátránya, hogy nagyon könnyen el lehet maszatolni és akkor oda a művünk.
Színesek. Nem kötelező, hogy egy márkájú legyen az összes. Nagyon sok árnyalatban megtalálhatóak az egyes színek, viszont olyan nincs, hogy egy gyártónál mindent megtalálj amire szükséged van (én még nem találkoztam ilyennel). Ide tartozik még a fehér és a fekete is. Vannak már igen jó, pigmentben gazdag színesek, amiknek erős fény hatására és fixálás után sem változik a színük.
Nekem folyamatosan bővül a paletta, ahogy újabb színárnyalatok jelennek meg a rajzaimon.
Ez a jelenlegi készletem:
Rotring, vagy mechanikus ceruza. Ebből is van választék bőven. Sokféle keménységű betétet tehetsz bele, de ami fontosabb, hogy több méret van. Gyártótól függően kicsit eltérnek a méretek, de egyszerűen beszerezhető a 0,3mm-től az 1,0mm-ig bármelyik betét. Rotring ceruzából nem árt legalább egy középkategóriásat beszerezni, ez úgy sem kopik el, csak betét kell bele. A Faber Castell, a Rotring elég ismert márkák, ezek nem rosszak. Ezek mechanikája alaposan megtervezett, tehát nem fogja két kattintás után elengedni a grafitot. Nekem egy FC van, 0,5-ös FC ami 2H-s,és egy Rotring 0,35-ös puhább betéttel. A 12 keményebb betétből van még 10, tehát nem kopik annyira, mint a HB vagy puhább társai.
Akvarell ceruza. Nagyon szépen befedi a papírt, szinte alig marad fehér rész utána. Nekem negatívum, hogy gyorsan kopik és még „porolódik” is. Ha nem vigyázol erre, akkor hamar beledörzsölheted ezt a port, ami elég feltűnő lesz a sötétebb árnyalata miatt. A piros Ladánál az oldalindex körül pl. ez látható sajnos. Folyton le kell fújni a port, hogy ne legyen ilyen.
Ha hasznos volt számodra, légyszi nyomj egy Like-ot vagy oszd meg. Köszi.
Ha kiegészítenéd, nyugodtan megteheted, bárki hozzászólhat, nem kell regelni.