2011. október 21., péntek

Rajzeszközök – A papír

A saját tapasztalataim és némi utánajárás után írok egy keveset a papírról, mint a rajzolás alapanyagáról. Ha kezdő rajzoló vagy akkor ez nem olyan fontos, mert egy mezei fénymásoló lapon is lehet gyakorolni.
A csomagoláson általában feltüntetik, hogy hány grammos a papír. Ez azt jelenti, hogy abból a fajtából 1m2 annyi gramm (tehát nem egy lap annyi). Minél több a súlya, annál vastagabb. Minél vastagabb annál több vizet tud felszívni és kevésbé hullámosodik, ami pl. akvarellezésnél fontos. Akit érdekel a wiki-n megnézheti, hogy milyen DIN szabvány alapján méretezik, ki találta ki – meg egyéb ilyen érdekfeszítő olvasmányok.
Az „újrahasznosított teszkós papír” könnyű és vékony, semmi tartása nincs, igényesebb rajzoláshoz én nem ajánlom. Azt nem is erre a célra találták ki. Papír-írószerben vagy művészellátó helyeken például megtapintható, közelebbről is szemügyre vehető, mert nincs mind becsomagolva. Darabra, azaz ívben is kapni.
A rajzoláshoz nem kell sok grammos papírt venni, a lényeg, hogy famentest válasszunk és legyen tartása. Ha felemeled magad elé az alsó sarkoknál fogva, akkor ne hajoljon meg nagyon. Választékból nincs hiány, ha rendesen körbenéz az ember.

Kíváncsi voltam és mikroszkópos felvételt csináltam az általam gyenge- és jó minőségűnek tartott két lapról. Az első képen egy mezei fénymásolópapír, míg a másodikon egy famentes műszaki rajzlap látható elszakítva. Látszik, hogy a rostok mérete nem egyforma.



Ami nem látszik az az alkotóanyagok aránya és minősége valamint a gyártási technológia. A famentesben is van fa, csak kevesebb és jobb minőségű. Vegyszerekkel semlegesítik, hogy bomláskor a benne lévő fa ne sárguljon (azért mert savas kémhatású). Sajnos az ötévesnél régebbi rajzaim már sárgulnak, mert nem famentesre csináltam.

A simább felület miatt a grafit jobban befedi a területet, nincsenek kimaradt apró fehér foltok, ezáltal még élet hűbb lesz a művünk. Ahhoz tudnám hasonlítani, mint amikor egy érmét átsatírozol egy lapra (csak sokkal kisebben).


Tehát nekem eddig ez jött be. Fehérebb, simább, nem akad meg a ceruza sehol, nincs az a karistoló érzés és jobban radírozható is.
Próbáltam akvarellpapírt is, annak a felülete valamivel érdesebb, én rajzoláshoz nem találtam valami jónak (van, aki arra esküszik).

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése